De reis in het kort
*GEGARANDEERD VERTREK*
Achtdaagse reis met inleiding door historicus Edwin Ruis en de ambassadeur van Albanië in Nederland Adia Sakiqi, onder leiding van NRC-journalist en schrijver Pieter van Os. Met bijdragen van de burgemeester van Tirana, Erion Veliaj, en andere prominente Albanese sprekers.
De Europese geschiedenis mengt nergens zo frappant als in Albanië. Van Octavianus, de latere keizer Augustus, die zich in Apollonia liet verrassen door het nieuws van de dood van zijn adoptievader Caesar, tot begin negentiende eeuw, toen Ali Pasja nagenoeg het hele land onder zijn bewind kreeg en met de Grieken opstond tegen zijn Ottomaanse meerderen. Van de Duitse circusartiest en zwendelaar Otto Witte als eerste koning van een onafhankelijk Albanië tot moeder Teresa en andere Albanezen in de diaspora die het schopten tot de belangrijkste erflaters van het land.
Nergens in Europa was de moderne geschiedenis zo buitenissig als achter de Albanese Alpen, waar Enver Hoxha een stalinistisch poppenhuis creëerde. En nergens knokt de bevolking zo hard om het land weer onderdeel van modern Europa te maken.
Wat te verkennen? Ongerepte natuurwonderen in combinatie met duizenden bunkers uit de tijd van Hoxha’s paranoia; 3000 jaar onontgonnen archeologisch erfgoed in contrast met de splinternieuwe architectuur van de hoofdstad; aparte tradities, bijzondere hervormingen en boeiende ontmoetingen met mensen opgegroeid in een ander wereldbeeld – en die ons toch zo nabij kunnen zijn.
NRC-journalist en schrijver Pieter van Os is een van de hoofdvertellers op deze reis, aangevuld met de burgemeester van Tirana, een TV-presentator, een ecoboer, een kunstenaar en een succesvolle ondernemer die, in weerwil van corruptie en massale emigratie, spreekt over zijn ‘Albanian dream’.
Dagprogramma
Volgorde en onderdelen van het programma zijn onder voorbehoud.
De route
Sprekers ter inleiding

is historicus en auteur van het boek ‘Vechtmissie. Nederlandse militairen in Albanië 1913-1914’ (2013). Hij studeerde in het verleden communicatie aan de Hogeschool Amsterdam en geschiedenis aan de Universiteit Leiden. Doordeweeks is hij adviseur werving & selectie bij een Rotterdamse zorginstelling en freelance reisorganisator en gids. Verder is hij bestuurslid van het Studiecentrum Eerste Wereldoorlog en schrijft hij incidenteel voor geschiedeniswebsite Historiek. In zijn lezing zal Edwin ingaan op het ontstaan van de moderne staat Albanië ten gevolge van de Eerste Balkanoorlog (1912), de geopolitieke achtergrond en de betrokkenheid van Nederland. Nederlandse militaire officieren worden in de laatste maanden voor het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog naar de nieuwe Balkanstaat gestuurd om daar een paramilitair gendarmeriekorps op te bouwen. De Duits-Nederlandse prins Wilhelm zu Wied wordt door de grootmachten tot vorst van het land benoemd. Voor zowel de officieren als de vorst is het een stevige uitdaging. Majoor Lodewijk Thomson RMWO sneuvelt bij gevechten met islamitische opstandelingen en geldt als de eerste Nederlander die is omgekomen bij een ‘vredesmissie’. Terug in Nederland krijgt hij een spectaculaire staatsbegrafenis. In de postcommunistische Albanese geschiedenis geldt hij als een held.

Permanent Vertegenwoordiger van de Republiek Albanië bij de OPCW in Den Haag. Adia Sakiqi werd geboren in Tirana, Albanië. Ze studeerde Filosofie en Politieke Wetenschappen aan de Katholieke Universiteit Leuven, België en behaalde een Master in Filosofie (2003) en in Public Administration – EU Policy (2004). Adia Sakiqi begon haar carrière als simultaan-rechtbanktolk voor ICTY (2002-2004), VN in Den Haag, om later haar communicatiecarrière ook te combineren met simultaanvertaling-opdrachten op hoog niveau voor de Europese Commissie, het Europees Parlement en de Raad van Europa (2008-2012). ). Adia Sakiqi vervolgde haar carrière in communicatie en diplomatie bij de Albanese Missie bij de EU in Brussel (2004-2008). Later werkte ze voor maatschappelijke organisaties op het gebied van migratie, in Vlaanderen en Brussel en is ze politiek en sociaal activist (2008-2010). Adia Sakiqi was de vertegenwoordiger van G-Consultancy in Brussel (2010-2014) en werkte als communicatieadviseur voor de Westelijke Balkan, EU-aangelegenheden, internationale betrekkingen, evenals als schrijver van politieke toespraken en adviseur voor spreken in het openbaar. In september 2014 is mevrouw Adia Sakiqi toegetreden tot de Albanese Buitenlandse Dienst en bekleedt zij de functie van Ambassadeur van Albanië.De wraak van Diponegoro is een magistraal epos in twee bedrijven over de bloedstollende krachtmeting tussen tijger (Nederland) en buffel (Indonesië) In 2018 verscheen Koloniale oorlogen in Indonesië, een geschiedenis van de koloniale oorlogen in Indonesië van 1510 tot 1975. Het is een relaas van vijf eeuwen vreemde overheersing door Portugese, Spaanse, Nederlandse, Engelse, Franse en Japanse kolonisatoren onder het motto van Jan Pieterszoon Coen: ‘Geen handel zonder oorlog’. Het kwam op de shortlist van de Libris Geschiedenis Prijs 2018.
Sprekers op locatie

studeerde geschiedenis en politieke filosofie in Minneapolis, Leiden en Barcelona. Hij werkte als redacteur van De Groene Amsterdammer en de NRC. Eerder publiceerde hij onder meer de boeken Nederland op scherp (2006); Johan Cruijff - de Amerikaanse jaren (2007); Wij begrijpen elkaar uitstekend (2013, over zijn jaren als parlementair journalist) en Liever dier dan mens (2019), een onwaarschijnlijk overlevingsverhaal waarmee Van Os zowel de Brusseprijs voor het beste journalistieke boek als de Libris Geschiedenisprijs won. De Brusseprijsjury stelde: ‘Een journalistiek boek van dit verhalend-literaire niveau zie je zelden’. Schrijver Geert Mak noemde het boek ‘verpletterend’ en verklaarde: ‘Ik kon niet ophouden met lezen. Wat een indrukwekkende zoektocht, in die gruwelijke wereld, naar een paar kleine levens.’ Van Os werkt nu aan een boek dat zich afspeelt in Albanië. Daar woonde hij van 2018 tot de zomer van 2021.


Naam foto - De ontmoetingen met jonge, lokale kunstenaars en jonge, maar traditionele boeren introduceren het ‘echte’ Georgië.
Boekingsinformatie
Inclusief: Vlucht Amsterdam – Tirana v. v. met overstap (heen per Lufthansa, terug per Austrian Airlines) • luchthavenbelastingen • ruimbagage (ca. 60 euro) • accommodatie in goed gelegen **** sterren hotels - op basis van logies & ontbijt • zes lunches en twee diners • bezoeken en meetings zoals beschreven • vervoer en entrees zoals in het dagprogramma • inleidende studiemiddag met lezingen • reader •inhoudelijke begeleiding door Pieter van Os • lokale Engelssprekende gidsen • bijdrage stichting Calamiteitenfonds € 2,50 per boeking (max. 9 personen) en administratiekosten €25,- per boeking. • CO2-compensatie
Toeslag eenpersoonskamer: €295,- per persoon
Exclusief:: overige maaltijden, verzekeringen, persoonlijke uitgaven, fooien, drankjes, facultatieve excursies,
De reisbescheiden met daarbij de literatuurlijst, een eventuele reader, de reisdocumenten en hotellijst ontvangt u van ons op z’n vroegst 3 weken voor vertrek van de reis. Rond deze periode zal tevens de inleidende studiemiddag in Nederland plaatsvinden.
Bij het boeken van uw reis wordt de CO2-voetafdruk van de reis gecompenseerd. Deze is berekend voor de hele reis en betreft het verblijf, het transport bij excursies en de maaltijden.
De CO2-compensatie is mogelijk gemaakt door de samenwerking met FairClimateFund. Zij investeren in Fairtrade gecertificeerde klimaatprojecten, zoals het BCS biogasproject in India. In dit project maken huishoudens de overstap van koken op open vuur naar het gebruik van biogas. Dit leidt tot minder CO2-uitstoot, verbeterde leefomstandigheden voor de huishoudens én Fairtrade Carbon Credits voor uw compensatie. Kijk voor meer informatie op www.fairclimatefund.nl.